Innowatory Wprost po raz kolejny trafiły do najbardziej innowacyjnych firm, instytucji i osób w Polsce. Redakcja Wprost wyróżniła projekty, pomysły i osobowości, które wpłynęły na rozwój m.in polskiej gospodarki i medycyny. To już 12 lat, gdy kryształowe statuetki trafiają w ręce pionierów i wizjonerów.
– Witamy wszystkich laureatów, bo to państwa wieczór. W ciągu 12 lat nagrodziliśmy ponad 200 firm. To jedyna taka nagroda przyznawana polskim innowatorom — powiedziała Natalia Rzewińska, redaktor zarządzająca Wprost.pl, otwierając uroczystą galę wręczenia nagród.
Innowatory „Wprost” to nagroda przyznawana od 2011 roku. Podczas pierwszych dwóch edycji wyróżnienia przyznawano na podstawie „Listy 500 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw” opracowywanej przez zespół Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Od 2014 roku podstawą do wyróżnienia tych, którzy inwestują w innowacje, jest autonomiczne badanie Innovation Research. W ciągu 12 lat istnienia nagrody wręczono 220 statuetek dla 210 przedsiębiorstw.
Farmacja
Nagrodę w kategorii „Farmacja – choroby rzadkie” otrzymała AstraZeneca Pharma Poland, za pierwszą i jedyną długotrwałą enzymatyczną terapię zastępczą: (asfotaza alfa), zarejestrowaną w leczeniu objawów kostnych hipofosfatazji dziecięcej. Pacjenci, u których zastosowano enzymatyczną terapię zastępczą, mogą żyć bez złamań prowadzących do niepełnosprawności i bólu, rosnąć i rozwijać się jak rówieśnicy. W Polsce terapia jak na razie nie jest refundowana. Pacjenci mogli korzystać z niej tylko w badaniach klinicznych i do niedawna w ramach RDTL-u. To wciąż niezaspokojona potrzeba medyczna: na dostęp do tego innowacyjnego leczenia czeka ok. 20 pacjentów. Nagrodę odebrał Wiktor Janicki, prezes firmy.
– Bardzo serdecznie dziękuję za tę nagrodę, przede wszystkim w imieniu pacjentów, ale także lekarzy. Wierzę, że jest to przełom, który jest możliwy dzięki pacjentom i badaczom, którzy poświęcili bardzo dużo pracy, by odkryć nową cząsteczkę — powiedział.
Kolejną nagrodę w kategorii „Farmacja” otrzymała firma GSK – za pierwszą rekombinowaną szczepionkę stosowaną w profilaktyce półpaśca oraz neuralgii popółpaścowej, Shingrix. Na tę chorobę zachoruje w ciągu życia nawet jedna na trzy osoby, a jest na nią narażonych nawet kilkanaście milionów osób w Polsce. Od 2023 roku jest w Polsce dostępna pierwsza na świecie inaktywowana szczepionka przeciw tej chorobie, zawierająca rekombinowany antygen, który w połączeniu z adiuwantem generuje silną i trwałą odpowiedź immunologiczną. Zaszczepić mogą się dorośli powyżej 50. roku życia, a także osoby powyżej 18. roku życia z chorobami przewlekłymi, prowadzącymi do obniżenia odporności. Statuetkę odebrał Krzysztof Kępiński, członek zarządu GSK, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek.
– Serdecznie chcielibyśmy podziękować w imieniu pracowników naszej firmy. Półpasiec to choroba, która może się objawiać głównie w wieku podeszłym. Dzisiaj mamy dobrą informację, szczepionka jest Shingrix jest dostępna na polskim rynku, możemy się zaszczepić – powiedział Krzysztof Kępiński.
Nagrodę Innowatora „Wprost” w kategorii „Farmacja” odebrała także prof. Karina Jahnz-Różyk, kierownik Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, krajowa konsultant w dziedzinie alergologii. Kobieta renesansu: ma cztery medyczne specjalizacje kliniczne, doskonale zna się również na kosztach leczenia; była prezesem Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. Zrealizowała ponad 30 programów badawczych o zasięgu międzynarodowym i krajowym, w kilku pełniła funkcję koordynatora krajowego.
– Bardzo serdecznie dziękuję kapitule za to wyróżnienie. Wprowadzenie leków innowacyjnych w Polsce jest zagadnieniem trudnym, długim i wymaga poszukiwania środka we wzajemnie wykluczających się interesach. Doszliśmy w Polsce do czegoś, co jest absolutną innowacją, czyli prewencji obrzęków naczynioruchowych. To, co dla mnie jest najbardziej istotne, to spektakularny efekt, jaki zauważyliśmy u pacjentów – powiedziała laureatka.
Osobowość Innowacji
Nagrodę Innowatory „Wprost” 2023 w kategorii „Osobowość innowacji” otrzymała prof. Jolanta Sykut-Cegielska, Krajowa konsultant w dziedzinie Pediatrii Metabolicznej. Członkini Rady ds. Chorób Rzadkich przy Ministrze Zdrowia, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii metabolicznej, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Wrodzonych Wad Metabolizmu, która od ponad 30 lat zajmuje się małymi pacjentami z chorobami rzadkimi.
– Bardzo dziękuję za to wyjątkowe wyróżnienie i przyjmuję je jako wyraz uznania dla całego środowiska, które całym sercem chce pomóc osobom dotkniętym chorobami rzadkimi – powiedziała laureatka.
Innowacyjna Kampania Społeczna
Nagrodę w kategorii „Innowacyjna Kampania Społeczna” otrzymało Centrum Medyczne CMP. W zeszłym roku centrum zainicjowało kampanię społeczną #odwołuje #nieblokuje, aby uświadomić społeczeństwu ogromną skalę zjawiska 17 mln nieodwołanych wizyt u polskich lekarzy rocznie. Kampania ta jednocześnie zintegrowała całe środowisko medyczne – to publiczne i prywatne wokół wspólnego problemu. Statuetkę odebrał prezes firmy, Paweł Walicki.
– Jest mi niezmiernie miło być tu dziś z państwem. My postawiliśmy w naszej kampanii na to, że rzeczywistość można zmieniać ot tak, po prostu. Udało nam się zjednoczyć środowisko lekarskie, firmy medyczne, czy Narodowy Fundusz Zdrowia w jednym celu. Świadomość, że przy takim niedoborze lekarzy dbałość o odwołanie, niezajmowanie terminów wizyt u lekarzy może komuś uratować życie – powiedział Paweł Walicki.
Energetyka
W kategorii „Energetyka” nagrodę Innowatora Wprost otrzymała Towarowa Giełda Energii S.A., która od ponad 20 lat wdraża innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obrotu hurtowego, głównie w zakresie produktów energetycznych. Jest miejscem kreowania ceny referencyjnej oraz centrum rzetelnych informacji rynkowych. Wyróżnienie odebrał Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu ds. Operacyjnych Towarowej Giełdy Energii.
– Chciałbym bardzo podziękować w imieniu własnym, zarządu i wszystkich pracowników Towarowej Giełdy Energii. To wyróżnienie to jest dla nas uhonorowanie naszej dotychczasowej pracy – powiedział.
Smart City
Wyróżnienie w kategorii otrzymała firma Samana Group. Projekt Samana Nomad City rozwiązuje 3 typowe problemy charakterystyczne dla rozwoju egzotycznych destynacji turystycznych: brak planowania urbanistycznego, brak zaplanowanego stylu życia i niska jakość infrastruktury. To prywatne miasto na tropikalnej wyspie, łączące to, co najlepsze z dwóch światów: jakość europejskiego życia i nieskażone cywilizacją piękno karaibskiej natury. Statuetkę odebrał Krzysztof Kochanowski, prezes Samana Group.
– Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że dostrzegliście państwo nas, grupę Polaków, którzy chcą budować prywatne miasto na Dominikanie – powiedział.
Ochrona Środowiska
Nagroda Innowator „Wprost” w tej kategorii trafiła do Zakładu Gospodarki Komunalnej Zawiercie Sp. z o.o. Zakład ten posiada pierwszą w Polsce linię do sortowania szkła. Jest ona zautomatyzowana, przez co proces sortowania odbywa niezwykle sprawnie. Posiada 4 osobowe stanowisko do ręcznego wybierania zanieczyszczeń ze szkła. Statuetkę odebrał prezes spółki Jarosław Mazur.
– Chciałbym gorąco podziękować kapitule za docenienie naszej pracy, mojej i moich pracowników, z którymi wdrażamy innowacyjne rozwiązania. Nie spoczniemy na laurach – powiedział.
Biznes
W tej kategorii wyróżnienie otrzymała firma KGHM Polska Miedź S.A. – Lider polskiego biznesu. Filar polskiej gospodarki. Światowy potentat w branży wydobywczej. Jeden z największych globalnych producentów miedzi i srebra. Nagrodę odebrał Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej.
– Bardzo dziękuję kapitule za tę wspaniałą nagrodę w imieniu prezesa Tomasza Zdzikota i całego zarządu. Statystycznie co ósmy telefon na świecie zawiera srebro lub miedź z KGHM, niezależnie od tego, czy znajduje się w Polsce, USA czy na Kiribati – powiedział, odbierając statuetkę.
Manager Innowacji
Innowatorem Wprost wyróżniony został Rafał Brzoska, twórca InPostu. Człowiek, który innowacje ma we krwi. Postawił na paczkomaty. Oplótł nimi całą Polskę. Na koniec ubiegłego roku miał już 28 tys. maszyn, z czego nieco ponad 19 tys. sztuk w Polsce, a resztę za granicą. W jego imieniu nagrodę odebrała Izabela Karolczyk, członkini zarządu grupy InPost.
– Przede wszystkim chciałam przeprosić w imieniu Rafała, że nie może być tu osobiście. Teraz powiem kilka słów w jego imieniu. Rafał, budując grupę InPost zawsze powtarzał, że biznesu nie można budować rozwiązaniami, które są znane. W naszym przypadku rozwój był długi i trudny, ale dzięki zastosowaniu niestandardowych rozwiązań dzisiaj marka InPost jest na dziewięciu rynkach – powiedziała Izabela Karolczyk.
Motoryzacja i transport
Kapituła nagrody Innowatory „Wprost” w tej kategorii nagrodziła Polskie Koleje Państwowe S.A. za wdrożenie aplikacji mobilnej PKP.appka. Jest to asystent podróży dla wszystkich pasażerów kolei w Polsce. Informuje o usługach i udogodnieniach dostępnych na dworcach kolejowych i pomaga zaplanować podróż od A do Z. Co ważne, aplikacja cały czas jest rozwijana i udoskonalana, tak aby w jak najwyższym stopniu sprostać oczekiwaniom pasażerów i zapewnić im jakość usług na miarę XXI wieku. Wyróżnienie odebrali Marta Strębska, zastępca dyrektora Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji w PKP S.A. oraz Rafał Zgorzelski – członek zarządu PKP S.A.
– W imieniu prezesa zarządu, wszystkich managerów i pracowników Grupy PKP chciałbym serdecznie podziękować kapitule konkursu za tak wspaniałe wyróżnienie. PKP S.A. to przedsiębiorstwo o bardzo dużych tradycjach. Staramy się w sposób mądry i rzeczowy łączyć tradycje z innowacją. Przyjmujemy tę statuetkę jako wyraz uznania dla naszej codziennej pracy – powiedział Rafał Zgorzelski.
Innowacyjny Design
Nagroda w tej kategorii przypadła w udziale Zakładom Porcelany Stołowej Lubiana S.A. To jedna z najbardziej inspirujących i innowacyjnych firm, która zasługuje na uznanie za osiągnięcia w dziedzinie produkcji porcelany stołowej oraz nieustanny wkład w rozwój innowacyjności w przemyśle ceramicznym w Polsce. Innowacyjność to słowo klucz, które najlepiej opisuje filozofię działania Lubiany w branży porcelany stołowej, wprowadzającej nowe technologie produkcji i projektującej nowoczesne wzory w harmonii z dbałością o ochronę środowiska naturalnego. Statuetkę odebrał prezes spółki Zbigniew Andrzejewski.
– Jesteśmy jedną z największych grup porcelanowych w Europie i cieszymy się, że nasze produkty mogą towarzyszyć państwu w codziennych sytuacjach. Stworzyliśmy nowoczesną linię produkcyjną, która ma pomóc w redukcji CO2 i stworzyć wspaniały, nowoczesny design – powiedział Zbigniew Andrzejewski.
Innowacyjna Marka
Statuetkę Innowatora w kategorii „Innowacyjna Marka” otrzymała Grupa Blachotrapez – za innowacyjne i zrównoważone podejście w biznesie. Lider branży budowlanej. W jego 14 zakładach rocznie przerabia się 120 tys. ton stali. Chociaż to polska firma rodzinna z ponad 50-letnim doświadczeniem, to szanując swoją tradycję, mocno stawia na innowacje. Kiedyś kojarzyła się wyłącznie z produkcją pokryć dachowych, teraz działa w całkowicie nowych branżach, oferując ogrodzenia, systemy rynnowe, fotowoltaikę czy magazyny energii. Nagrodę odebrał Mateusz Małek, dyrektor marketingu firmy.
– Ja chyba powinienem podziękować wszystkim państwu, jak tutaj siedzimy. Wspieramy bardzo mocno sport, medycynę. Nasze produkty można znaleźć na dachach szpitali, szkół, obiektów sportowych – powiedział Mateusz Małek.
Lider Zmian
W tej kategorii nagrodę otrzymała firma Eleport Sp. z o.o. Firma, która nie tylko przewodzi w dziedzinie elektromobilności, ale również kształtuje przyszłość ekologicznego transportu w Europie Środkowo-Wschodniej. To nie tylko lider rynku w zakresie usług do ładowania aut elektrycznych. To firma, która w ciągu zaledwie jednego roku uruchomiła ponad 100 stacji ładowania, z zamiarem podwojenia tej liczby jeszcze w tym roku. Co więcej, w procesie inwestycyjnym jest już ponad 700 kolejnych lokalizacji, które wkrótce staną się kluczowymi punktami dla wszystkich użytkowników pojazdów elektrycznych w regionie. Statuetkę odebrał prezes zarządu firmy, Janusz Grądzki.
– Bardzo dziękuję w imieniu swoim i zespołu. To nie jest zwykły zespół, to są liderzy zmian. Staramy się zarażać wszystkich elektromobilnością i chcielibyśmy, żeby jeszcze długo nie było na to szczepionki – powiedział.
Dobre Geny Innowacji
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała firma Ekovoltis, właściciel marki e2V, wprowadza innowacyjne rozwiązania łączące wytwórców i odbiorców zielonej energii, promując jednocześnie ekologię i społeczną odpowiedzialność. Statuetkę odebrał prezes firmy Piotr Ostaszewski.
– Dziękuję kapitule za dostrzeżenie naszej firmy, dziękuję swoim pracownikom. Dużo dziś mówimy o zielonej energii. To energia, która pochodzi z przyszłości, płynie z sił natury. To jest energia, która wymaga innowacji, zarówno, jeśli chodzi o jej wytwarzanie, jak i sprzedaż – powiedział.
Drugie wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane Fundacji Zakrzewskich. W imieniu fundacji nagrodę odebrał Jerzy Potocki, współtwórca Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzin. W ramach działalności nagrodzonej fundacji znalazło się doprowadzenie do zmian legislacyjnych w obszarze oświaty, które umożliwiły w praktyce realizowanie spersonalizowanego i zindywidualizowanego modelu nauczania opartego o distance learning. Powstało dzięki temu ponad 70 klubów edukacji spersonalizowanej i demokratycznej, szkoły dedykowane homeschoolingowi, a liczba uczniów w tej formie kształcenia przekroczyła 65 tysięcy dzieci.
– Od edukacji, tego, co będzie z naszymi dziećmi, zależy to, co będzie w przyszłości. Dwa lata temu wszystkie strony polityczne zgodziły się zagłosować za pewnymi zmianami, a teraz myślimy już o przyszłości – powiedział.
Innowacyjna Gmina
Statuetkę Innowatora „Wprost” w tej kategorii otrzymał Stanisław Mieszkowski, wójt gminy Borowa. Laureat to człowiek z 30 letnim doświadczeniem w samorządzie, pełniący przeróżne funkcje – przez Radnego Rady Miejskiej w Mielcu po Dyrektora Wydziału Inwestycji w Starostwie Powiatowym w Mielcu, gdzie dal się poznać jako prekursor innowacyjnych rozwiązań. Obecnie zajmuje się dynamicznym rozwojem gminy Borowa.
– Bardzo dziękuję kapitule i tygodnikowi „Wprost” za to szczególne wyróżnienie dla mnie i dla moich współpracowników – powiedział Stanisław Mieszkowski.
Innowacyjne Technologie
W ciągu ostatnich pięciu lat jej dochody wzrosły ponad dwukrotnie. Zatrudnienie urosło czterokrotnie. A liczba miejsc pracy, które generuje wokół siebie spółka, powiększyło się ponad dziesięciokrotnie. Sukcesu by nie było, gdyby nie innowacje. To one otworzyły firmie kolejne linie biznesowe i całkowicie nowe źródła przychodu. To właśnie pięć lat temu spółka weszła na rynek e-commerce i do dzisiaj mocno rozpycha się na nim łokciami. Zaczęła udostępniać w sieci produkty, które wcześniej można było kupić tylko fizycznie w sklepie. Od podstaw tworzyła własne centra danych, zintegrowała ponad sto systemów IT, uruchomiła nowe standardy zabezpieczeń. Wdrożyła własną aplikację, udostępniła nowy katalog produktów oraz autorską platformę sprzedażową. W zeszłym roku, głównie dzięki innowacjom, spółka odnotowała rekordowe 39 mld zł przychodów. Ostatnia nagroda powędrowała na ręce przedstawiciela Totalizatora Sportowego, Marka Lukaska.
– Mam przyjemność w imieniu zarządu i pracowników Totalizatora Sportowego podziękować za to wspaniałe wyróżnienie. Jest nam niezwykle miło – powiedział dyrektor departamentu Strategii, innowacji i współpracy międzynarodowej w Totalizatorze Sportowym, odbierając statuetkę.